Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi


Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’ne bağlı Elbistan Meslek Yüksek Okulu’nda 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni düzenlendi.

Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonundaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül törende yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak, öğretim üyeleri ve öğrencilere başarılar diledi.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’nin, 09 Mayıs 2018 tarih ve 7141 sayılı kanunla kurulan Türkiye’nin en genç üniversitelerinden biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özgül, şöyle konuştu:

“Hepinizin bildiği gibi, “İstiklal” yani bağımsızlık düşüncesi, milletçe üzerinde hassasiyetle durduğumuz kavramların başında gelmektedir. Binlerce yıldır hürriyetini, hayatının en temel gayesi olarak gören aziz milletimiz, bu hasletiyle "istiklal" sözcüğünün adeta vücut bulmuş halidir. Dolayısıyla fikir hürriyetinin ve özgür düşünce ortamının beşiği olan üniversitelerimizden birinin, “İstiklal Üniversitesi” ismiyle ve bağımsızlık ile müsemma olmuş kahraman şehrimizde kurulmuş olması, hepimiz için bir kıvanç ve gurur vesilesidir.

Bu nedenle Kahramanmaraş’ın ikinci bir üniversiteye kavuşması yönünde takdir gösteren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, bu kurumun hayat bulmasında çok büyük gayretleri olan Milletvekilimiz Sayın Mahir Ünal başta olmak üzere, tüm milletvekillerimize ve emeği geçen herkese şükran duygularımı ifade etmek istiyorum.”

Üniversitelerin, bilgiyi üreten, bu bilginin toplum faydası için kullanılmasını amaçlayan ve muasırlaşma yarışında ülkelerin lokomotif kurumlar olduğunu dile getiren Özgül, “Demokrasi, adalet ve temel hak ve özgürlükler, üniversitelerin verdiği eğitimle bir toplumda pekişir ve güçlenir. Ekonomik kalkınma, toplumsal refah, yine üniversiteler aracılığıyla iyi eğitilmiş nesillerle sağlanır.  Bu düşünceden hareketle, göreve başladığımız ilk günden itibaren üniversitemizi sağlam temeller üzerine inşa etmeye gayret ediyoruz. Üniversitemiz bünyesinde çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bölümler açmayı ve öğrencilerimize en kaliteli eğitimi sunacak akademik kadroyu oluşturmayı ilke ediniyoruz. İstiyoruz ki; öğrencilerimiz bu üniversiteden mezun olduklarında, gerekli olan donanımları sağlamış, ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda işgücüne katılmış bireyler olsunlar” diye konuştu.

İstiklal Üniversitesi’ni özellikle sağlık alanlarında ilerleyen bir üniversite olarak geliştirmeyi amaçladıklarını kaydeden Rektör Özgül, şu an itibariyle üniversite bünyesinde Elbistan Mühendislik Fakültesi, Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Elbistan Meslek Yüksek Okulu ile Elbistan Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü’nün bulunduğunu dile getirdi. Elbistan ilçesindeki fakülte ve bölümleri de geliştirmek istediklerini dile getiren Özgül, şöyle devam etti:

“Özellikle belirtmeliyim ki Elbistan ilçemizde bulunan fakültemizi ve meslek yüksek okullarımızı da oldukça önemsiyoruz. Şu anda Elbistan Meslek Yüksek Okulu’nda bin 600 öğrencimiz eğitim görüyor. Bundan sonraki süreçte de Elbistan'da bölgenin ihtiyaç duyduğu alanlarda bölümler ve programlar açmaya devam edeceğiz. Bu adımları doğru bir şekilde attığımızda, ilerleyen süreçte Elbistan ilçemizde kurulabilecek bir üniversite için de sağlam bir altyapı kurmuş olacağımıza inanıyorum.

Üniversitelerin gelişimi için toplumun desteği oldukça önemlidir. Ben inanıyorum ki halkımızla, kamu kurum ve kuruluşlarımızla, iş dünyası ve siyasi irade ile el ele verdiğimizde, üniversitemiz bir fidan gibi yükselecek, bilim ışığı ile ülkemizi ve Kahramanmaraş'ı aydınlatmaya başlayacaktır. Biz üniversite yönetimi olarak, bu noktada elimizden gelen çabayı göstereceğimize söz veriyoruz.”

Sözlerinin sonunda öğrencilere de seslenen Özgül, “Ülkemizin yarınları yani istikbalimiz sizlersiniz. Bizler, aileleriniz ve ülkeniz sizden çok şey bekliyor. Biz, bu çatı altında, ihtiyaç duyduğunuz eğitimi, huzur ve güven ortamı içerisinde alabilmeniz amacıyla ne gerekiyorsa yapacağız. Sizlerden isteğimiz ise üniversitenizi sevmeniz, birbirinizi sevmeniz ve buranın sizlere sunduğu eğitim olanaklarından en iyi şekilde faydalanmanızdır. Göreviniz, şevkle, azimle eğitiminize devam etmek, çağın gereklerine uygun bir şekilde kendinizi yetiştirmek ve bilgiyle donatmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının bir kez daha üniversitemiz ve tüm Kahramanmaraş için hayırlara vesile olmasını diliyor, katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Törende konuşan EMYO Müdürü Öğr. Gör. Muharrem Eren’de kurum ve faaliyetler hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Öğrenciler adına Hatice Kuloğlu’nun öğrenciler adına konuşma yaptığı törende, katılımcılara müzik ve şiir dinletisi sunuldu. Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, İstiklal Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Küçükönder, Prof. Dr. Nuri Kahveci,  Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, İlçe Jandarma Komutan Vekili Soner Arslan, İlçe Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt, ETSO Başkanı Mustafa Paksoy, İŞKUR Müdürü Hüseyin Açar, KYK Yurt Müdürü Mükremin Yücel, Karayolları 58. Şube Şefi Hüseyin Özdemir, Öğretim Üyeleri, Üniversite Daire Başkanları ve öğrencilerin katıldığı program, bilgisayar laboratuvarı açılışı ile sona erdi.Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi