Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi


Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci, Elbistan’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, “Bir Milletin Bekasında Milli İradenin Rolü” konulu konferans verdi.

Elbistan Kaymakamlığı tarafından Pınarbaşı Mesire alanında düzenlenen konferans saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe ve maske takma kurallarına riayet edilerek gerçekleştirilen konferansta konuşan Prof. Dr. Kahveci, 15 Temmuz hain darbe girişiminin, milletin iradesine sahip çıkması ile önlendiğini belirtti. Bu şuurun her zaman canlı tutulması gerektiğine vurgu yapan Kahveci, şunları kaydetti:

“Bildiğiniz gibi, milletimiz, 4 yıl önce iradesine yapılan saldırı karşısında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ayağa kalktı. Bu ülkede yetişen ancak bu millete ihanet eden hainlere, fırsat ve imkân tanımadı. Milletimizin 4 yıl önceki bu kalkışmaya karşı gösterdiği tepkiyi mazimizde, Kurtuluş Savaşımızda da görüyoruz. Kurtuluş Savaşımızın lider kadrosu da milli iradeye inanıyor ve düşmanın ancak milletin azim ve kararlılığı ile yenileceğini biliyordu. Yanılmadılar, Kurtuluş Savaşımız topyekûn milletimizin mücadelesi ile kazanıldı. Aynı ruh, 15 Temmuz 2016’da bir kez daha ortaya çıktı ve bu kez de içimizdeki hainlere karşı milletimiz yekvücut oldu. Bu nedenledir ki bizler milli irademizi, her zaman dinamik tutmalıyız. Çünkü bir milleti millet yapan şey, onun özünde var olan milli iradedir.”

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği konferansa, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turgay Ünal, daire amirleri, kurum müdürleri, siyasi parti  ve sivil toplum kuruluşları ile meslek odası temsilcileri katıldı.Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi