Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesiİsmi tarih sayfalarında şeref dolu zaferlerle yer edinen aziz milletimiz için en ulvi makamlardan birisi de hiç kuşkusuz gaziliktir. Mensubu olmaktan onur duyduğumuz milletimizin her ferdi, vatanının müdafaası ve inandığı mukaddesatı için can verebilmeyi en büyük kıvanç saymış, şehadeti yahut gazi olmayı payelerin en yücesi olarak telakki etmiştir.

Şunu hiç bir zaman unutmamalıyız ki bu devlet, şehitlerimizin kanı ve gazilerimizin cansiperane mücadeleleri ile kurulmuş ve yükselmiştir. Kutlamaktan onur duyduğumuz 19 Eylül Gaziler Günü de, tarihin en kanlı savaşlarından biri olan ve Mehmetçiğin destansı zaferi ile sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesinin ardından ortaya çıkmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu zaferin ardından Mustafa Kemal Paşa'ya Mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanı vermiştir. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, silah arkadaşlarını ve İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

Sözlerimin sonunda şükran duygularımın ifadesi olarak bir kez daha belirtmeliyim ki, kadirşinas milletimiz kendisi için ölümü göze alan, bu vatan uğruna göğsünü siper eden her evladını dün olduğu gibi bugünde, yarında ve sonsuza kadar  baş tacı edecek, her zaman layık oldukları yerde yani gönüllerde yaşatacaktır.


Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi