Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi


2019-2020 Yükseköğretim Akademik yılı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde icra edilen törenle açıldı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından gerçekleştirilen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, akademisyenler ve öğrencilere başarılar diledi.

Eğitim ve öğretimin her zaman en öncelikli meseleleri arasında olduğunu kaydeden Erdoğan, "Akademisyenlerimizden, öğretmenlerimizden resmi ve özel eğitim öğretim kurumları yöneticilerimizden başlayarak velilerimiz ve öğrencilerimiz dahil bu konuda söyleyecek sözü olan herkese gönlümüz ve kulağımız açıktır" diye konuştu.

Eğitim alanında son yıllarda sağlanan başarıyı aktaran Erdoğan, üniversite sayısının 76'dan 207'ye, öğretim elemanı sayısının 70 binden 168 bine, öğrenci sayısının ise 1,6 milyondan 8 milyona yükseldiğini kaydetti. Öğrenci sayısı artarken hocaların da niteliklerinin artmasına gayret gösterdiklerine dikkat çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nitelik noktasında aşmamız gereken şüphesiz ki bir mesafe var ama dikkat edin öğretim üyelerimizin de sayısını da sürekli artırıyoruz. Şimdi bizim arzumuz öğrencimizin niteliğini artırırken şüphesiz ki hocalarımızın da niteliğinin artması ve evlatlarına, öğrencilerine de o denli sahip çıkması gerekir ki biz hem hocalarımızla hem de öğrencilerimizle ayrıca iftihar edelim. Bu adımı atabilir miyiz atarız. Bu millet bunu da başarır."

Bilimsel araştırmaların ülkenin ihtiyaçları ile de uyumlu olması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, "Bilimsel araştırma projelerimizin ülkemizin ihtiyaçları ve hedefleri ile uyumlu şekilde yürütülmesini Yükseköğrenim Kurulumuz nezdinde koordine etmeliyiz. Üniversitelerimizin araştırma altyapılarına mükerrer yatırımlar yaparak, kaynak israfına gitmelerinin önüne geçmek için de hemen bir envanter çıkarmalı, verimlilik esasına dayalı bir eylem planını da hazırlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, rektörlere üstlendikleri görevin önemini işaret ederek, üniversitelerin gelişimlerinin yanı sıra bulundukları kentlerle bütünleşmesi noktasında rektörlere ciddi görevler düştüğünü hatırlattı.

Törende konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ise, yurdun her köşesindeki üniversiteleri, eğitimin yanı sıra topluma hizmet noktasında da işlev görebilmeleri adına, tüm imkanları ile desteklediklerini söyledi.

Geçen beş yıl içerisinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine duyduğu güven ve destekleri ile birçok yapısal değişikliği uygulamaya koyduklarını dile getiren YÖK Başkanı Saraç, Türkiye Projesi olarak nitelendirdikleri ve gurur duydukları YÖK 100/2000 Doktora Projesi ile 2023 için çizilen vizyonda “net kalkınma değerini kendi beyin gücüne dayanarak artırabilen” bir Türkiye hedeflediklerini vurguladı.

Bir ülkenin yükseköğretiminin uluslararasılaşmasının sadece ekonomik bir mesele olmadığını, o ülkenin uluslararası görünürlüğü ve etkinliğine katkı sağlayarak yükseköğretimin standartlarını daha da yükselttiğinin de altını çizen Başkan Saraç, “Bu maksatla ‘hedef odaklı uluslararasılaşma’ projesini başlattık ve bu projemiz de başarı ile devam ediyor. Dört yılda YÖK Başkanı ve ilgili bakanlar arasında imzalanan protokol ve anlaşma sayısı önceki 32 yılda imzalanan anlaşma sayısının iki katından daha fazla.” şeklinde konuştu.

21. yüzyılın hâkim gücü endüstri 4.0 ve dijitalleşme ile birlikte insan hayatının tüm noktalarında süreklilik gösteren değişkenliklerin ve alışkanlıkların oluştuğunu aktaran YÖK Başkanı Saraç konuşmasının şu şekilde sürdürdü:

"Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümün etkileri birçok yeni meslek alanlarının oluşmasına veya mevcut iş alanlarının dönüşüme uğramasına neden oluyor. Türk iş dünyasında, iş hayatı için gerekli görülen temel yeteneklerin yüzde 41’inin 2020 itibari ile değişeceği ifade ediliyor. Türkiye’de yükseköğretim politikalarını yürüten kurum olarak biz de yetiştirdiğimiz gençlerin kariyer yollarında daha başarılı olmaları ve ülkenin ekonomik ve sosyal refahına mutlak katkı koyabilmeleri saikini önemle önde tutuyoruz.”

Açılış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a YÖK Başkanı Saraç tarafından, klasik manada bir şiiri anlayabilmek için gerekli olan bütün edebî bilgileri ihtiva eden ve Türk Dil Kurumu tarafından 2019 yılında yayımlanan “Klasik Edebiyat Bilgisi” isimli eser takdim edildi.

Hediye takdimi sonrası, üniversitelerdeki bilimsel araştırma ile gerçekleştirilen çalışmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla YÖK tarafından ilk kez 2017-2018 eğitim öğretim yılında verilen “YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri”, ödül almaya hak kazanan akademisyen ve üniversitelere verildi.

cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ödüller, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride sahiplerini buldu.

“YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri” kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen “Bireysel Ödüller”, Sosyal ve Beşeri Bilimler Kategorisinde, Fen ve Mühendislik Bilimleri Kategorisinde, Sağlık Bilimleri Kategorisinde sahiplerini buldu.

 “YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri” kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen “Kurumsal Ödüller” ise,Topluma Hizmet Ödülü, Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü, Üniversite-Sektör İşbirliği Ödülü ve Uluslararası İşbirliği Ödülü kategorilerinde sahiplerini buldu.

Ödüllerin dağıtılmasının ardından, YÖK 100/2000 Doktora Projesi, YÖK TEBİP Projesi ve farklı üniversiteleri temsilen törene katılan öğrenciler tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çiçek takdimi yapıldı.

Bakanlar, YÖK Üyeleri, Üniversite rektörleri, akademisyenler ve öğrencilerin de yer aldığı törene, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Adnan Küçükönder, öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Lale Dönbak, Doç. Dr. Süleyman Kerli ve Dr. Öğr. Üyesi Handan Özlü Torun katıldı.

   


     


Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi